248948-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster till häktet och anstalten i Gävle.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävle.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kriminalvården inbjuder till anbudsgivning avseende lokalvårdstjänster till häktet Gävle och anstalten Gävle.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner