249024-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt- och portföljstyrningssystem
Referensnummer: 18/00675
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett konfigurerbart standardsystem för Projekt, Program- och Portföljstyrning, som ska vara ett effektivt stöd både i ledningens prioriteringsprocess av projektportföljen, i programledarnas styrning av sina program och i projektledarnas planering och styrning av de enskilda projekten. Det ska också vara ett effektivt verktyg för linjecheferna i deras resursallokering mot de olika projektverksamheterna.
Lösningen skall förbättra beställarens spårbarhet och transparens för att säkerställa att de projekt som prioriteras på bästa sätt stöder organisationens strategiska mål och att resursförsörjningen för projekten är tillräcklig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48331000 Programvara för projektledning, 48451000 Programvara för affärsresursplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren söker ett konfigurerbart standardsystem för Projekt, Program- och Portföljstyrning, som skal vara ett effektivt stöd både i ledningens prioriteringsprocess av projektportföljen, i programledarnas styrning av sina program och i projektledarnas planering och styrning av de enskilda projekten. Det ska också vara ett effektivt verktyg för linjecheferna i deras resursallokering mot de olika projektverksamheterna.