249031-2025 - Resultat
Sverige – Miljötjänster – Bekämpning av sjögull
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBekämpning av sjögull
BeskrivningUpphandlingen omfattar bekämpning av den invasiva växten sjögull vilken etablerat sig i västra Mälaren och Arbogaån. Anbudsgivarens roll är att självständigt utföra den praktiska bekämpningen i Mälaren i enlighet med av Kommunen/Projektet beställda uppdrag. Bekämpningen och upphandlingen är uppdelad i två områden där täckning och manuell borttagning av sjögullen ska utföras.
Intern identifierareUE 24.233
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90720000 Miljöskydd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningÅterfinns i underlaget. Sjögullsbekämpning.
Intern identifierare1615067
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKravspecifikation bekämpning metod 1, Täckning
BeskrivningBekämpning som ej innefattar dykning
Intern identifierare1627779
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKravspecifikation bekämpning metod 2, Dykning
BeskrivningManuell plockning av sjögullsplantor genom dykning.
Intern identifierare1627801