För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling tjänstekoncession för omhändertagande av återbruksfraktionen textil från Stockholms stads återvinningscentraler och återbruk inom område Norr
Referensnummer: 22AV7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling lämnar anbudsgivare anbud på omhänder-tagande av fraktionen textil från område Norr. Insamlat material från Beställarens nuvarande och framtida återvinningscentraler ingår i entreprenaden. Följande återvinningsanläggningar ingår inom område Norr tar emot textil.
• Bromma ÅVC
• Lövsta ÅVC
I fraktionen ingår bland annat kläder, skor, hemtextil samt accessoarer till både återanvändning och återvinning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen