2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Uppdraget som licenspartner och Software Asset Manager innebär att Leverantören ska tillgodose Beställarens behov av programvaror och molntjänster (nedan gemensamt benämnt “programvaror”) samt agera som en strategisk och oberoende partner i licensrelaterade frågor. Leverantören ska säkerställa att Beställarens intressen tillvaratas genom hela licenslivscykeln, från anskaffning till avveckling, samt bistå med såväl operativ som strategisk rådgivning. LicensförsörjningStrategiskt partnerskapOberoende och neutral rådgivningKonsulttjänster
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122408:Lot:1