24911-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Lås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås och låstjänster
Referensnummer: 2.3.2-05840/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ramavtal på låsprodukter med tillhörande tjänster till Örebro universitet.
Med låsprodukter avses ingående delar i dörrmiljöer inklusive tillbehör t.ex. cylindrar, mekaniska- och elektriska låskistor, dörrstängare, nycklar mm. Med tillhörande tjänster avses framförallt felsökningsarbeten samt reparationer och underhåll av ingående delar.
Upphandlingen omfattar campus Örebro, campus USÖ och campus Grythyttan. Huvuddelen av inköpen sker i dagsläget till campus Örebro.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521110 Dörrlås, 44522200 Nycklar, 44522400 Låsdelar, 50000000 Reparation och underhåll, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Uppdraget avser ramavtal på låsprodukter med tillhörande låstjänster till Örebro universitet.
Med låsprodukter avses ingående delar i dörrmiljöer inklusive tillbehör t.ex. cylindrar, mekaniska och elektriska låskistor, dörrstängare, nycklar mm. Med tillhörande tjänster avses framförallt felsökningsarbeten samt reparationer och underhåll av ingående delar.
Upphandlingen omfattar campus Örebro, campus USÖ, Congrego och campus Grythyttan. Huvuddelen av inköpen sker i dagsläget till campus Örebro. Under avtalsperioden kan nya objekt tillkomma och befintliga objekt plockas bort.
Typ av avtal och avtalstid
Ramavtal med avtalsstart 2023-04-01 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade avtalsstarten.
Ramavtalet löper t.o.m. 2024-03-31. Vid eventuell förskjutning av avtalsstart förlängs avtalstiden med motsvarande förskjutning.
Därefter förlängs ramavtalet automatiskt med 12 månader i taget om inte Universitetet meddelar något annat senast tre (3) månader innan innevarande avtalsperiod löpt ut. Universitetet har möjlighet att förlänga ramavtalet sammanlagt upp till totalt 36 månader med oförändrade villkor. Maximal avtalstid är fyra (4) år.