249153-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Telekommunikationstjänster – Telefoni
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTelefoni
BeskrivningAlmi önskar upphandla en (1) Leverantör för Almis telefoni och tillhörande tjänster inom området. Almi avser inte att ha någon egen driftspersonal för koncernens telefoni. Almi kommer att ingå Ramavtal med en (1) Leverantör och tjänsterna ska baseras på en beprövad standardlösning. Det upphandlade Ramavtalet omfattar leverans av telefonitjänster för samtliga anställda i samtliga bolag inom Almi. Upphandlingen och Ramavtalet inkluderar implementering och konfiguration av tjänsterna och ska integreras med Almis befintliga IT-miljö och övrig infrastruktur. Avtalet gäller i fyra (4) år utan möjlighet till förlängning. Affärens värde uppskattas till 3 000 000 kr/år med en takvolym under hela avtalsperioden beräknad till 13 000 000 kr. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande med sista anbudsdag den 19.e maj. Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under augusti 2025. Upphandling omfattar följande tjänsteområden: · Telefonabonnemang med integrerad molnbaserad växellösning · Supportfunktion · Fasta anknytningar · Molnbaserade anknytningar med telefonistfunktionalitet · Försäljning av mobiltelefoner & tillbehör · Svarsservicetjänst för växel och kundtjänst Almi har följande målsättningar för det nya telefoniavtalet: · Reducera koncernens telefonikostnader. · Förenkla hanteringen och administration av telefonabonnemang. · Anpassning av datasurf till verksamhetens nuvarande och framtida behov. · Förenkla hanteringen och styrning av IVR, svarsgrupper etc. Välkommen med ett anbud!
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112553:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64210000 Telefon- och dataöverföring