249161-2020 - ResultatSverige-Eskilstuna: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB - Unga vuxna och vuxna från 21 år med missbruk och/eller beroende
Referensnummer: TK 19.105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa UM:s behov av externa placeringar enligt Socialtjänstlagen (SoL) och enligt Lagen om vård av missbrukare (LVM) i hem för vård eller boende (HVB) för vuxna från 21 år.
För vidare information om upphandlingen, se upphandlingsdokumentet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen