Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFID-utrustning.
Referensnummer: UH-2015-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39155100 Biblioteksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitetsbibliotek ska införa RFID-teknik på de 10 enhetsbibliotek i Uppsala. Upphandlingen omfattar köp och hyra av konverteringsutrustning, köp av larmbågar, RFID-plattor, självbetjäningsautomater (utlåningsautomater, kombinerade utlånings- och återlämningsautomater med manuell sortering, samt återlämningsautomater med automatisk sortering). I upphandlingen ingår även leverans och installation av utrustning och programvara samt utbildning av personal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39155100 Biblioteksutrustning, 48160000 Programvara för bibliotek
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen