Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Trafiktjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift
Referensnummer: SVEA230095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av IT-tjänster.
Leverantören ska i egenskap av IT-driftspartner leverera Tjänsten samt bistå med rådgivning och proaktiva förslag för att driva och utveckla Köparens IT-miljö. I uppdraget ingår att som strategisk partner till Köparen bidra till att utveckla och effektivisera Köparens IT-miljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen