249224-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Diabetesmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabeteshjälpmedel.
Referensnummer: 1700263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33615000 Diabetesmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser diabeteshjälpmedel.
Upphandlingen består av följande delområden inom diabeteshjälpmedel:
Delområde 1:
CGM med tillhörande mottagare.
Delområde 2:
CGM utan tillhörande mottagare.
Delområde 3:
Annan sensorbaserad glukosmätning.
Delområde 4:
Insulinpump.
Delområde 5:
Patchpump.
Delområde 6:
Avancerad insulinpump.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33615000 Diabetesmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen