24923-2021 - ÄndringSverige-Varberg: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt och grönt
Referensnummer: KS 2020/0064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun avseende frukt och grönt. Vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar frukt och grönt och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Föregående års (2017-05 - 2020-12) volym var ca 20 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Varbergs kommuns gruppboenden, 3 förskolor och personalgrupper köper frukt och grönsaker via en annan leverantör och omfattas inte i denna upphandling och kommande avtal.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 paragraf LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.