Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsvagn inkl. kran och vinsch
Referensnummer: FM2022-23500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver övningsverksamhet på skjutfält runtom i Sverige. För iordningsställande av skjutfälten används skogsvagnar. Skogsvagnarna används med kran och vinsch som är avsedda för skogsarbete, i form av skottfältsröjning och iordningställande av övningsplatser på Försvarsmaktens skjutfält. I detta ingår även målmateriel och annan skrymmande och tung materiel. Skogsvagnen ska kunna dras av en jordbrukstraktor som ska kunna hydrauliskt och elektriskt försörjas av traktorn. Materielen hanteras i huvudsak av skjutfältets personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning, 16500000 Självlastande eller avlastande släp- och påhängsvagnar för jordbruk, 34223300 Släpvagnar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten har behov av två (2) skogsvagnar med tillhörande kran och vinsch som ska levereras till två av Försvarsmaktens skjutfält i Strängnäs och Enköpings garnison under 2023. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. Vald leverantör ska kunna tillhandahålla tillbehör, reservdelar och specialverktyg i minst tio (10) år efter leverans och ska kunna tillhandahålla underhållande service för de upphandlade skogsvagnarna även efter leverans.