249241-2017 - ResultatSverige-Jokkmokk: Bärbara datorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärbara datorer LKF 2017.
Referensnummer: 2017-080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213100 Bärbara datorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Bärbara datorer till elever och lärare Lapplands Gymnasium.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning:
Den aktuella upphandlingen avser leasing av bärbara datorer samt utbildning av personal. Lösningen innefattar komplett leverans av hård- och mjukvara, service och support samt alla övriga delar som erfordras för att levererad utrustning ska fungera och kunna användas i skolverksamhet.
Anbud lämnas på totala omfattningen, ramavtal tecknas med en leverantör.
Detaljerat behov och omfattning framgår av delen Kravspecifikation.
Anbud ska lämnas på hela omfattningen.
Kompetens:
Leverantören ska ha:
En erkänd/vitsordad erfarenhet av att leverera utbildningsdelar. En väletablerad och kvalificerad service- och supportorganisation. Kapacitet och förmåga att leverera offererad tjänst bärbara datorer. Kapacitet och förmåga att återta utrangerad hårdvara.