249281-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Isbrytning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Isbrytning och bogsering
Referensnummer: 2020.02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726200 Isbrytning
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå Hamn AB inbjuder, via PIKAB-inköpsavdelning, in till anbudsförfarande avseende Piteå Hamns huvudsakliga behov av isbrytning och bogsering för perioden 2020-12-01 - 2025-11-30. Piteå Hamn AB äger rätt att förlänga upprättat avtal med ytterligare 36 månader.
Denna upphandling genomförs enliga lag om upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster (LUF).
Upphandlingen består av följande dokument och handlingar:
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Med tillhörande bilagor:
Bilaga 1 - Isbrytarområde
Bilaga 2 - Anbudsformulär
Bilaga 3 - Avtalsutkast
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen