249302-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Autoklaver
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Disk- och autoklaverutrustning.
Referensnummer: SU FV-2.2.2-0946-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms universitet avser ersätta föråldrade disk -och autoklaverutrustning med ny utrustning. Nuvarand diskrum kommer att moderniseras och anpassad för utrustning med en enklare barriärlösning där smutsig laboratoriedisk diskas för att sedan autoklaveras och transporteras ut till verksamheten. Upphandlingen omfattar demontering och bortforsling av den uttjänta autoklaven samt leverans, montering, installation och driftsättning av disk- och autoklaverutrustning inklusive transportband.