249309-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Nybyggnation för Projekt Harry
Referensnummer: A674.919/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar en nybyggnation på en fastighet med en tomtarea på cirka 20 0000 kvm i Göteborgs området.
Byggnaden som ska uppföras avser cirka 8 000 kvm, fördelat på garage samt två våningsplan.
Byggnaden som upphandlingen avser kommer att inrymma lokaler för kontor, mötesrum, träningsytor, godsmottagning samt verkstad, garage och helikopterplatta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 350 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen