249337-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Liggande transporter i Göteborgs Stad, ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLiggande transporter i Göteborgs Stad, ramavtal
BeskrivningDenna upphandling liggande persontransporttjänst inom Göteborgs Stad. Personer transporteras liggande på bår i fordon avsedda för liggande transport. Transporten kan användas till resor mellan den enskildes bostad och kommunala verksamheter såsom korttidsenhet med flera och mellan olika kommunala verksamheter. På vissa resor följer ledsagare eller medresenär med. Transporten kan avslutas eller påbörjas i vårdtagarens privata bostad och kan i så fall innebära att del av transporten sker inne i fastigheten med hiss, trappklättrare alternativt bärhjälp. Hissar och trappor (både inomhus och utomhus) kan vara i varierande skick och antal våningar kan också variera. Trappklättrare eller bärhjälp utan eller med transport kommer att behövas som enskild tjänst. Transporten avser enkelresor men det förekommer ofta tur och retur. Transporterna utförs vanligen under dagtid, kl. 8.00-17.00, men någon enstaka gång kan det även finnas behov under kvällstid/helg leverantören ska ange om det utgår någon annan taxa under kväll/helg. Planerat startdatum för tjänsten är den 1 augusti 2025.
Intern identifierareAVO-2025-00882
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000