249438-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift med tillhörande tjänster.
Referensnummer: UH-2016-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar IT-drift för Beställarens verksamhet, innefattande främst centraldrift för hela Beställarens IT-miljö (inklusive tillhandahållande och drift av brandväggar, switchar och internetförsörjning), service- och installationstjänster, IP-telefoni, hårdvaruutrustning inklusive konfiguration, mjukvarurelaterade tjänster/installation, licenshantering, service och drift av multifunktionsskrivare samt andra tjänster och varudistribution som har anknytning till IT-driften.
Uppdraget omfattar inte drift av fibernät till fastigheter, teleoperatörstjänster utöver IP-telefoni, hårdvara för porttelefon, drift av hemsidan eller support avseende separat inköpta datasystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen