249467-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FFU Samverkansentreprenad - Campus Vipan
Referensnummer: 2017/0650
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun ska enligt beslut i KF göra en om- och tillbyggnad av Vipans gymnasieskola.
Projektet omfattar både ny- och ombyggnation. Beställaren har valt att genomföra projektet som en s.k. strategisk partnering. Detta är en variant av totalentreprenad i samverkan där projektet är uppdelat i etapper/optioner.
ABK 09 och ABT 06 finns att tillgå på https://byggtjanst.se/.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen