249470-2022 - ResultatSverige-Ekerö: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion skola på Bryggavägen
Referensnummer: KSUH21/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla en entreprenad som omfattar nyproduktion av skollokaler, idrottshall, skolgård, parkering och angöring för en ny skola på Bryggavägen.
Den nya skolan ska ha kapacitet för fyrparallellig F-6 samt grundsärskola och A-spår, totalt cirka 890 elever.
På skolbyggnadens tak planeras en solcellsanläggning.
Den nya skolan ska ligga i Ekebyhovsdalen som är ett viktigt grönstråk och ett kulturhistoriskt känsligt område, vilket den nya bebyggelsen ska ta hänsyn till.
Skolbyggnaden planeras ligga delvis i souterräng och har brutits upp i två volymer med en gemensam bottenvåning.
Idrottshallen ligger i anslutning till skolan.
Entreprenaden utförs som en totalentreprenad (ABT 06) i samverkan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214230 Byggnation av särskola, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen