Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster.
Referensnummer: Unr 1/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att skapa ett avtal med en Leverantör, utifrån Hyresbostäders varierande och komplexa behov av tjänster inom reklam och kommunikation. Målet är att avtalet ska medföra tydliga riktlinjer och ramar för våra reklamuppdrag och produktioner, samt utveckla och säkerställa Hyresbostäders varumärke.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen