2. Förfarande
Förfarande
Titel: Pendelbåtslinje L84
Typ av förfarande: Konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60600000 Transport på vattenvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Pendelbåtslinje L84 Stockholm (Strömkajen) till Värmdö (Ålstäket). Innevarande avtal löper ut april 2028, men möjlighet finns att avsluta april 2026 eller april 2027. Trafiknämnden har som avsikt att upphandla trafiken på nytt vid lämplig tidpunkt och så väl omfattning som avtalsstart kan komma att förändras.