Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital mediebevakningstjänst.
Referensnummer: UH-2016/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72319000 Tillhandahållande av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet behöver systematiskt kunna följa vad som skrivs/rapporteras i svenska och utländska medier gällande organisationen och dess verksamhet och avser därför upphandla ett ramavtal för ett webbaserat verktyg för mediebevakning med tillhörande tjänster.
Det behov som finns är en mer omfattande/avancerad tjänst för presstjänsten och universitetsledningen och en basal motsvarighet som kan avropas av samtliga institutioner/motsvarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72319000 Tillhandahållande av data, 92400000 Nyhetsbyråtjänster, 72310000 Behandling av data, 48614000 Datainsamlingssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen