249580-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Diverse programvara och datorsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för fordonsuppföljning.
Referensnummer: Tn 4583/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning:
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal, på System för fordonsuppföljning för leverans till Tekniskaförvalningen, Örebro kommun.
Denna upphandling avser leveransavtal avseende Teknik och funktioner för fordonsuppföljning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr, Upphandlande myndighet:
212000-1967, Örebro kommun.
Upphandlingens omfattning:
Option 1:
Telematikfunktioner i tillämpliga delar för tyngre fordon och maskiner.
Option 2:
Elektroniska körjournaler för att effektivisera hanteringen och säkerställa att Skatteverkets krav på dokumentation av resor med kommunens fordon uppfylls.
Komplett tjänst:
Efterfrågat åtagande ska levereras som en komplett tjänst som inkluderar hårdvara, mjukvara och tillhörande utrustning. I Leverantörens åtagande ingår ansvar för drift, underhåll och support på lösningens funktioner samt vidareutveckling samt uppdateringar och uppgraderingar av såväl hårdvara som mjukvara.
Telematikfunktionerna kommer att införas successivt och effekterna kommer att utvärderas efter hand och några garantier vad gäller volymer ges därför inte men den tekniska systemlösningen för alla typer av fordon ska finnas tillgänglig från anbudsdagen.
Målet med upphandlingen är att erhålla en funktionell tjänst som tillgodoser Kommunens behov av en rationell förvaltning av fordons- och maskinparken.