249603-2022 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI SPECT/CT
Referensnummer: IN-IN22-0229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland vill bjuda in marknaden till en RFI. Detta med anledning av Region Sörmlands behov av nya SPECT/CT.
Syftet är att undersöka- och bilda sig en större uppfattning om vad marknaden erbjuder inom SPECT/CT. Detta för att aktuell expertgrupp i ett senare skede ska kunna ställa rimliga och relevanta krav i den kommande upphandlingen.
Anmälan om deltagande genomförs via mailadressen nedan och kan lämnas löpande under annonstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland vill bjuda in till marknaden till en RFI. Detta med anledning av Region Sörmlands behov av nya SPECT/CT.
Upphandlingen beräknas omfatta köp av två SPECT/CT system inkl. option om en hjärtkamera- eller motsvarande lösning. Systemen ska installeras på Mälarsjukhuset i Eskilstuna, Region Sörmland.