249717-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn: AESEC (atomic emission spectroelectrochemistry)
Referensnummer: 2334-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE är ett världskänt laboratorium inom området korrosionsvetenskap.
Instrumentet är till för analys av kinetiken för atomär upplösning under korrosion av metaller eller legeringar, samt bildandet av skyddsfilmer på olika elektroder. Som ett resultat är utrustningen som RISE försöker förvärva specifikt in situ ICP-OES (induktivt kopplad plasma – optisk emissionsspektrometer) dedikerad till analys av kinetiken för olika elektrokemiska reaktioner. Mer exakt kallas tekniken AESEC (atomic emissionsspektroelektrokemi) och det gör det möjligt att mäta graden av atomär upplösning under olika elektrokemiska reaktioner
RISE Till skillnad från andra instrument på marknaden har detta instrument har egenskaper där man kan följa processer snabbt in situ.
Därför avser RISE ingå avtal med HORIBA Europe GmbH för köp av AESEC
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Som ett resultat av upphandlingen är utrustningen som RISE försöker förvärva specifikt in situ ICP-OES (induktivt kopplad plasma – optisk emissionsspektrometer) dedikerad till analys av kinetiken för olika elektrokemiska reaktioner. Mer exakt kallas tekniken AESEC (atomic emissionsspektroelektrokemi) och det gör det möjligt att mäta graden av atomär upplösning under olika elektrokemiska reaktioner.
Utrustningen är extremt specificerad och måste klara kraven på bland annat nedan
-Simultaneous measurements of all elements
-data collection rate 1000pts/s
-polychromator system. Array fotomultiplier (independent from each other)
- with input analog system
- GDOES software
HORIBA Europe GmbH s instrument AESEC är det enda i sitt slag på marknaden som kan uppfylla ovan krav. Detta instrument ska användas för forskning inom bland annat upplösningsmekanismer av metaller och legeringar vid rengöringsprocesser. Instrumentet kommer även användas för forskning inom bränslecellsområdet.