249826-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Nätutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdatanät 2022
Referensnummer: EUI 21 031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32420000 Nätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsdatanät
Upphandlingen avser förläggning och komplettering av befintligt fastighetsdatanät inom de fastigheter där Göteborgs universitet har sin verksamhet. Sedan 2009 har universitet valt att standardisera kabelsystemet för datanät. Kabelsystem från systemtillverkarna AMP och Brandrex är de system som universitetet har valt som standardiserade system. Inga andra system kommer därför att utvärderas och antas.
Rangordning och förnyad konkurrensutsättning kommer att användas som avropsmodeller i ramavtalet är. Vilken avropsmodell som ska användas styrs av uppdragets storlek.
Ramavtalet beräknas omsätta 570 uppdrag. Nuvarande avtalsperiod har omsatt ca 9,5 miljoner kronor och antal uppdrag var ca 515. Köparen förbinder sig inte att avropa till ett visst värde.
Köparen avser att teckna avtal med tre (3) leverantörer under förutsättning att det finns tillräckligt antal anbud som uppfyller ställda krav i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Avrop med förnyad konkurrensutsättning utgjorde ca. 20 % omsättningen fördelat på tre uppdrag.
Rangordning och förnyad konkurrensutsättning kommer att användas som avropsmodeller i ramavtalet är. Vilken avropsmodell som ska användas styrs av uppdragets storlek. Vid uppdrag som omfattar installation av 1-40 dubbeluttag eller motsvarande kostnad ska avropsmodellen rangordning användas. Vid uppdrag större än 40 dubbeluttag eller motsvarande kostnad ska avropsmodellen förnyad konkurrensutsättning användas.
Avrop med rangordning innebär att den leverantör som rangordnats som nummer ett i utvärderingen kommer avropas i första hand. Om denna leverantör inte kan leverera efterfrågat kabelsystem eller efterfrågad leveranstid inte kan utlovas eller avböjer avropet blir leverantör nummer två (2) aktuell osv.
Avrop med förnyad konkurrensutsättning - Förfrågan kommer att skickas ut till samtliga ramavtalsleverantörer. Utvärdering kommer att ske på följande bedömningsgrunder: pris och leveransförmåga.
Ramavtalets beräknade omsättning
Ramavtalet beräknas omsätta 570 uppdrag. Nuvarande avtalsperiod har omsatt ca. 9,5 miljoner kronor och antal uppdrag var ca. 515 stycken. Omsättningen baseras på föregående avtalsperiod samt uppskattning av kommande behov. Köparen förbinder sig inte att avropa till ett visst värde.
Antal leverantörer
Avtalsperiod
Avtalet gäller gäller i 24 månader. Avtalet upphör utan föregående uppsägning. Avtalet kan förlängas med upp till 24 månader vid ett tillfälle. Köparen har ensidig rätt att förlänga avtalet.
Ramavtalet är giltigt från det att det undertecknats av båda parter.
Planerad avtalsstart är .