Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mikrotomer
Referensnummer: 2021-O002770
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning, service, utbildning och support av 15 stycken rotationsmikrotomer med tillbehör, avsedda för rutinmässig snittning av histologiskt material samt 14 stycken mikrotomer på option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38434540 Biomedicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen