249841-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Åmål: Icke-reguljär passagerartransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskoleskjutsar, bussresor
Referensnummer: UH-2019-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser behovet av särskoleskjutsar med taxi och specialfordon inom hela Åmåls kommun. Det kan också förekomma behov av särskoleskjutsar till platser utanför kommunen och transportören ska i sina åtaganden inkludera all hjälp som anses nödvändig för att transportera eleverna mellan de olika resmålen. Skjutsarna ska ske varje skoldag under läsåret vilket omfattar ca 178 dagar per år. Uppdraget avser också planerade resor t.ex. badresor för elever med funktionsnedsättningar av fysisk, psykisk, kognitiv och/eller neuropsykiatrisk art. Elever som är rullstolsburna med intellektuell funktionsnedsättning med adderande diagnoser såsom autism och epilepsi. Fordonen skall dessutom kunna användas till kompletterande transporter, t.ex. vid tillfälliga elevresor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60120000 Taxitjänster, 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1.
Uppdraget avser behovet av särskoleskjutsar med taxi och specialfordon inom hela Åmåls kommun. Det kan också förekomma behov av särskoleskjutsar till platser utanför kommunen och transportören ska i sina åtaganden inkludera all hjälp som anses nödvändig för att transportera eleverna mellan de olika resmålen.
Särskoleskjutsarna är anpassade till skolstart och varierande sluttider för olika stadier. Skjutsarna ska ske varje skoldag under läsåret vilket omfattar ca 178 dagar per år. Exakta antalet dagar meddelas senast en [1] månad innan höstterminens start. Idag sker särskoleskjutsar till Södra skolan, Kristinebergsskolan, Karlbergsgymnasiet och Rådaskolan i Mellerud.
Dessutom finns behov av enstaka skjutsar som då elever får sin undervisning på annat ställe i kommunen.
Uppdraget avser också planerade verksamhetsresor t.ex. badresor för elever med funktionsnedsättningar av fysisk, psykisk, kognitiv och/eller neuropsykiatrisk art. Det kan handla om elever som är rullstolsburna med intellektuell funktionsnedsättning med adderande diagnoser såsom autism och epilepsi. Utöver fasta transporter till och från skola skall fordonen kunna användas till kompletterande transporter, t.ex. vid tillfälliga elevresor.
Nuvarande behov baseras på rådande elevunderlag men vissa förändringar kan komma att ske under terminer och mellan olika läsår. Anbudsgivaren har att i sitt anbud beakta eventuella behov av ökat eller minskat antal fordon/specialfordon under avtalstiden då ingen extra ersättning utgår för detta från Åmåls kommun.
Antalet elever liksom antalet turer kan komma att skifta såväl uppåt som nedåt. Därför lämnas antalet turer och elever utan förbindelse för Åmåls kommun.
Del 2.
Utöver fasta transporter till och från skola skall fordonen kunna användas till kompletterande transporter, t.ex. vid tillfälliga elevresor såsom utflykter, studiebesök och liknande, så kallade dagresor.
Om förändringar i kommunens miljö-/trafiksäkerhetspolicy resulterar i krav på förändringar av fordon, drivmedel eller annan del av verksamheten under avtalsperioden har parterna rätt att begära förhandling om hur mer-/minskade kostnader som uppstår ska påverka ersättningsnivån.
Del nr: 1 och 2