24986-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsautomater med tjänster
Referensnummer: SDA2019-01286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Swedavias behov av nya parkeringsautomater och administrationsgränssnitt som kan verksamhetsanpassas för Swedavias behov, inklusive förmedling av bensinkortstransaktioner samt bank- och kreditkortstransaktioner till Swedavias inlösare. Leverantörens åtagande omfattar även tjänster för support och anpassning av administrationsgränssnitt. Mjukvaran ska vara en sk. SaaS-tjänst (Software as a Service).
Avtalet omfattar inköp, montering och viss reparation av parkeringsautomater under avtalstiden.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 63712400 Parkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska efter avrop från Swedavia leverera, montera och driftsätta parkeringsautomater och tillhörande tjänster enligt Swedavias kravspecifikation och villkor som omfattas av detta avtal.
.