249862-2017 - ResultatSverige-Ekerö: Stadsplanering och landskapsvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom samhällsplanering.
Referensnummer: KSUH17/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster inom samhällsplanering i huvudsak till Stadsarkitektkontoret.
Följande anbudsområden kommer att upphandlas:
Detaljplaner (inklusive program), områdesbestämmelser
Miljökonsekvensbeskrivningar
Illustrationer
Naturvärdesinventering
Fördjupad artinventering
Landskapsanalys
Riskbedömning – transporter farligt gods
Geoteknisk utredning – Ras, skred, geoteknik, geohydrologi, samt förorenad mark
Dagvattenutredningar
Antikvarisk utredning, kulturmiljö
Förprojektering av infrastruktur
Trafikutredningar
Bullerutredningar
Handelsutredningar
Fastighetsutredningar
Fastighetsförteckningar
Markavvattningsföretag, utredning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Detaljplaner (inklusive program), områdesbestämmelse
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Förjupad artinventering
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Geoteknisk utredning – Ras, skred, geoteknik, geohydrologi, samt förorenad mark.
Del nr: 8
Del nr: 9
Antikvarisk utredning, kulturmiljö.
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Markavvattningsföretag, utredning
Del nr: 17