249911-2017 - ResultatSverige-Örebro: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte, bortforsling, omhändertagande och återföring av fosforfiltermaterial 2017.
Referensnummer: Tn 6144/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter är Örebro kommun och Renhållningsbolaget i Mellansverige AB. Uppdraget omfattar byte, bortforsling och omhändertagande av fosforfiltermaterial där materialet ska komma till nytta. Bytesområdet gäller Örebro, Karlskoga och Storfors kommuner. Fosforfällorna ska tömmas vartannat år om inte särskilda överenskommelser så som längre bytesintervall eller eget omhändertagande skett i samråd med respektive beställare i Örebro, Karlskoga och Storfors kommuner. Byte av fosforfiltermaterial kan ske både genom kranbil och sugbil beroende på fosforfällans utförande. Löst material förekommer i fåtalet fällor. Antalet byten, som det framgår av underlaget i dag, kan förändras på grund av politiska beslut, nya tekniska lösningar, nya anslutningar till kommunalt vatten och avlopp samt förändring i områden till hög skyddsnivå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på byte inklusive nytt material och bortforsling, omhändertagande och återföring av fosforfiltermaterial från enskilda avlopp och minireningsverk i kommunerna Örebro, Karlskoga och Storfors. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.