249916-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Fisk, skaldjur och akvatiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk fisk
Referensnummer: KS 2018/0257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av färsk fisk till Varberg Kommun.
Upphandlande myndigheter.
Följande offentliga myndighet/er deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 - 1249.
Upphandlingens värde.
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 8 000 000 (SEK).
Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Köparen.
Helt anbud.
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03311000 Fisk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Varbergs kommun.
Varbergs kommun är Varbergs största arbetsgivare med cirka 4 500 anställda och har en budgetram på cirka 2,4 miljarder. Varbergs kommun har ca 60 000 invånare. Läs mer på: www.varberg.se Vision Varberg 2025 - "Västkustens kreativa mittpunkt" Varberg har unika möjligheter med sitt läge, havet och naturen. För att utnyttja den fulla potentialen ska Varberg utvecklas till ”Västkustens kreativa mittpunkt”. För att lyckas krävs nytänkande, framåtanda, kunskap och mod. Visionen skapar förutsättningar för tillväxt i hela kommunen och en fantastisk livsmiljö. Läs mer på: www.varberg2025.se.
I förfrågningsunderlaget betecknas parterna som Anbudsgivaren och upphandlande myndighet(er) som Köparen.
Beskrivning av uppdraget.
Frågor om upphandlingen.
Upptäcker förfrågningsunderlagshämtarna tvetydigheter eller oklarheter ska kontakt tas omgående med Köparen. Frågor angående upphandlingen ska ställas skriftligen senast:
Alla frågor ska ställas via frågor och svarsfunktionen i upphandlingssystemet Visma TendSign.
Frågor kommer inte besvaras under perioden vecka 30 och 31.
Efter det då ni formulerat Er fråga eller synpunkt, så bocka i "Skicka e-post direkt" för snabb leverans i Tendsign. I annat fall levereras inte din fråga eller synpunkt förrän efter midnatt, vilket fördröjer handläggningstiden. Observera att TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl. 16.30. Kontaktuppgifter till support: tendsignsupport@visma.com.
Svar på eventuella frågor samt kompletteringar publiceras senast sex (6) dagar före anbudstidens utgång och görs då tillgängliga via TendSign för att säkerställa att samtliga registrerade förfrågningsunderlagshämtare får tillgång till den nya informationen vid samma tillfälle.
Endast skriftliga uppgifter är bindande.
Allmänt.
Anbudet ska lämnas av behörig företrädare enligt förfrågningsunderlaget och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med.