249959-2017 - ResultatSverige-Tranås: Uthyrning av lastbilar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport- och maskintjänster.
Referensnummer: IN422854
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunens behov av inhyrda transport- och maskintjänster både med och utan förare.
Inledning:
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder på uppdrag av Samhällsbyggnadsförvaltningen till anbudsgivning på Transport- och maskintjänster. Kommunen kommer att teckna ramavtal med 2 entreprenörer på varje fordon/maskin som tilldelas tjänster i rangordning efter lägsta pris/maskin men förbehåller oss rätten att vid större projekt, som uppgår till minst 500 000 SEK, göra separata upphandlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34133000 Ledade lastbilar, 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar, 42415310 Fordon utan förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen