250039-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägtransporter – Färdtjänst med personbil
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFärdtjänst med personbil
BeskrivningAvtalet avser transporttjänster för färdtjänstberättigade som är beviljade att transporteras i personbil. På vissa resor följer ledsagare eller medresenär med. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på politiska beslut om generella föreskrifter och villkor eller förändringar av egenavgift.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelOrdinarie färdtjänstresor
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95560:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFärdtjänstresor (Daglig verksamhet, dagverksamhet, arbete, eftergymnasiala studier)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95560:Lot:2