250062-2017 - ResultatSverige-Örebro: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av resebyråtjänster inklusive bokning av på hotell eller konferensanläggningar.
Referensnummer: Ks 1518/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på resebyråtjänster där bokning av övernattning på hotell och konferensanläggningar ska ingå. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Upphandlande myndighet:
Kommunerna Degerfors, Hällefors, Karlskoga, Kumla, Lindesberg, Ljusnarsberg, Nora och Örebro, samt förbund/bolag Kumla Bostäder, Nerikes brandkår, Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen, Västerporten Fastigheter i Örebro AB, ÖrebroBostäder AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter avser att träffa avtal med en (1) leverantör av resebyråtjänster hos vilken några av de upphandlande myndigheterna också vill inkludera bokning av hotell och konferensanläggning med övernattning. Resebyråtjänster avser såväl individuella resor som gruppresor, bokning av transportmedel och hyrbil över hela världen.
Dagkonferenser, dvs. konferenser utan övernattning ingår ej. Chartrade bussresor ingår ej.