Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende konstruktion.
Referensnummer: 223-2409/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser SFV:s behov av rubricerade konsulttjänster vid framtagande av systemhandlingar inför upphandling av en utförandeentreprenad. SFV ska som option ha möjlighet att förlänga avtalet att gälla även för framtagande av bygghandling och bygguppföljning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser en omfattande renovering av ett kvarter i södra Klara.
Byggnaden är ett statligt byggnadsminne och skyddas av Förordningen (2013:558) om statliga byggnadsminnen m.m. Byggnaden är ett skyddsobjekt enligt skyddslagen (2010:305).
SFV ska äga rätt men ej skyldighet att som option/er kunna köpa motsvarande tjänster för framtagande av bygghandlingar samt medverka under produktionsskedet och avslutningsskedet.