Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsresor för personer med funktionsnedsättningar.
Referensnummer: KSKLK 2017/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omsorgsförvaltningen i Sölvesborgs kommun anordnar s.k. arbetsresor för personer inom funktionshinderomsorgens dagliga verksamheter. Detta innebär resa mellan bostad och daglig verksamhet under de dagar i veckan som personer deltar i dessa aktiviteter. Utöver dessa resor erbjuds personer med demens resor till och från dagverksamheten Sunnanbo, vilken ligger i Mjällby, vid det särskilda boendet Tärnan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen