Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gamlestaden 20:21 - Nybyggnad av bostäder
Referensnummer: FBU 2021-0081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av ett vinkelhus i 4-5 våningar om totalt 66 lägenheter fördelat på 4 trapphus samt anläggande av nya markparkeringar. Byggnaden är belägen vid Måns Bryntessonsgatan i stadsdelen Gamlestaden i Göteborg och kommer att omfatta c:a 6 000 m2 BTA och c:a 3 700 m2 BOA.
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad och kommer efter färdigställande att överlämnas till Bostads AB Poseidon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen