2. Förfarande
Förfarande
Titel: Produktionsstöd Berg Stora projekt, Norrbotniabanan
Beskrivning: Uppdraget är ett konsultuppdrag som omfattar att vara delaktig i planering av produktionsskedet samt verka som produktionsstöd berg för både väg- och järnvägsrelaterade projekt. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projekt- organisation. Beställaren ansvarar för projektets övergripande planering och styrning och respektive entreprenör ansvarar för styrning och genomförande av den egna entreprenaden. Arbetet med planering av produktion ska resursen utföra i nära samarbete med projektets projektledare. Resursen ska inte leda entreprenörens produktionsarbete, utan utför tidsmässig-, teknisk-, ekonomisk samordning, bevakning och uppföljning samt fungera som bollplank, både gentemot beställaren och entreprenören.
Intern identifierare: KOM-420341
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Fylls på i efterhand
Intern identifierare: Produktionsstöd Berg Stora projekt, Norrbotniabanan