250200-2016 - ResultatSverige-Kristianstad: Vägarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnad av exploateringsområde Ängamöllan, Kristianstad Vä 55:1.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ny exploateringsmark skapas med en areal av ca 34 ha.
Vägar och gator innefattar GC-väg, lokalgator och en genomfartsväg.
Genomfartsvägen är 1 500 m. Lokalgatorna är 1 800 m.
VA-kostnaderna omfattar ledningar för vatten, spillvatten och dagvatten samt fördröjningsdammar och pumpstation.
Ängamöllebäcken skall flyttas till den nya genomfartsvägen, klart senast 15.9.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45233140 Vägarbeten, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45332200 VA-arbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.