250203-2016 - ResultatSverige-Östersund: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partneringentreprenad gällande nybyggnad av Brf Tallåsen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östersund.
Nuts-kod SE322 Jämtlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Östersundshem 3 AB avser att inom detaljplanen Tallåsen bygga 2 flerbostadshus (48 lägenheter) med upplåtelseformen bostadsrätt.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45211300 Byggnation av bostäder, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.