250216-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Läkemedel
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning.
Referensnummer: UC-2017-206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser läkemedelsförsörjning för Region Östergötland.
Helt eller delat anbud:
Anbud ska lämnas på hela uppdraget. Köparen har valt att endast anta en leverantör för hela uppdraget på grund av att en lösning med fler leverantörer skulle kunna leda till otydlig gränsdragning dem emellan och därmed en ökad patientrisk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen