250241-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Växter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utomhusväxter
Referensnummer: UH-2020-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03451000 Växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av utomhusväxter, träd, buskar, blommor, lök och frön för Sigtuna kommun.
Avtal avses att tecknas med två leverantörer per område enligt nedan:
Område 1 - Träd och buskar
Område 2 - Perenner
Område 3 - Annueller och Bienner
Avtalstiden är tre (3) år med möjlighet till förlängning ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
TRÄD OCH BUSKAR
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03451000 Växter, 03452000 Träd, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121000 Trädgårdsväxter, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03117000 Växter för särskilda ändamål, 03117200 Växtfrön för särskilda ändamål, 03111000 Frön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
PERENNER
Del nr: 2
ANNUELLER OCH BIENNER
Del nr: 3