250251-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggn. transformatorstationer i Hälsingland 2 och Skaraborg 1.
Referensnummer: UH-2016-170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Med start 2017 ska 8 stycken 40/10 kV-ställverk belägna i Hälsingland och Skaraborg bytas ut. Nya ställverk i inomhusutförande ska byggas upp parallellt med de befintliga med dessa fortfarande i drift. Slutligen rivs de gamla utomhusställverken inklusive kontrollbyggnader.
Entreprenadformen är totalentreprenad (ABT06). Entreprenaderna är uppdelade i 2 kontrakt, ett för Hälsingland och ett för Skaraborg. Samtliga transformatorstationer ska vara driftsatta 2019 Q2, Hälsingland och 2019 Q4, Skaraborg.
Anläggningar i Hälsingland:
Sörforsa, Stene och Sunnansjö.
Anläggningar i Skaraborg:
Svartå, Hova, Käckestad, Hjälstad och Kullåsen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hälsingland 2
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skaraborg 1
Del nr: 2
Alla stationer är mer eller minder identiska med undantag för Svartå som endast har 1 transformator och således bara ska ha enkelt 46 kV respektive 12 kV ställverk (A ställverk).