250260-2018 - ResultatSverige-Växjö: Programvara för nätverk, Internet och intranät
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service Management System
Referensnummer: 2018/820-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsförfrågan avseende ett Service Management System (SMS) skall stödja hela Linnéuniversitetet och underlätta samarbetet både inom och mellan universitetsförvaltningen, universitetsbiblioteket och fakulteter. Målsättningen med anskaffningen av Service Management System är att det ska vara enkelt för kunden att få hjälp. Handläggaren flyttar ärendet, inte kunden, och säkerställer att ett korrekt svar ges av rätt funktion. Systemet ska vara en så kallad "molntjänst".
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48210000 Programvara för nätverk, 48211000 Programvara för plattformskompatibilitet, 48219000 Diverse programvara för nätverk, 48219300 Programvara för administration, 48223000 Programvara för elektronisk post, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen