Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser yrkeskläder (varselkläder, arbetskläder, handskar och arbetsskor/stövlar samt skyddsutrustning (t.ex. hjälmar, andningsskydd, hörselskydd och fallskydd). Upphandlingen är indelad i 2 delområden:
1. Yrkeskläder.
2. Skyddsutrustning.
Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller båda delområdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Del nr: Yrkeskläder
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose SVOA:s behov av yrkeskläder (t.ex. varselkläder, arbetskläder och arbetsskor/stövlar).
Del nr: Skyddsutrustning
Ytterligare CPV-kod(er) 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18444000 Skyddshuvudbonader, 18444100 Säkerhetshuvudbonader, 18444110 Hjälmar, 18800000 Skodon, 18830000 Skyddsskor
Syftet med upphandlingen är att tillgodose SVOA:s skyddsutrustning (t.ex. huvudskydd, andningsskydd, hörselskydd, handskar och fallskydd).