250346-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärbar försäljningsutrustning 2017.
Referensnummer: D-nr 1-793-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser bärbar försäljningsutrustning.
Åtagandet omfattar:
a. Utveckling och leverans av Bärbara försäljningsutrustningar baserad på kommersiellt tillgängliga enheter.
b. Utveckling och leverans av Centralsystem.
c. Support och funktionell vidareutveckling av Systemet (Bärbar försäljningsutrustning samt Centralsystem).
Försörja Västtrafik med utrustningar som uppfyller kraven i denna upphandling i tillräckligt antal under hela Avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48110000 Programvara för kassasystem, 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212480 Programvaruutvecklingstjänster för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 72212481 Programvaruutvecklingstjänster för försäljning eller marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen