250361-2018 - ÄndringSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för sårbehandling med undertryck
Referensnummer: UC-2017-96
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland tillsammans med Region Jönköpings län och landstinget i Kalmar län upphandlar pumpar och förband för behandling av sår med hjälp av undertryck. Behandlingen omfattar verksamhet inom kirurgi, ortopedi, brännskador och hud.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1: Pump för bukar och rikligt vätskande sår
Anbudsområde 2: Pump för övriga sår samt behandling i hemmet
Anbudsområde 3: Engångspump utan kanister
Anbudsområde 4: Engångspump med kanister